Érdekességek a szarvasmarháról

  • 2025-02-06
szarvasmarharol-erdekessegek

A szarvasmarháról valószínűleg sokan tudják, hogy az egyik legrégebben háziasított és legelterjedtebb haszonállatunk.

Eleinte csak a húsáért, majd a későbbiek folyamán a teje miatt is kezdték tartani és tenyészteni. A szarvasmarháról sokaknak eszébe juthat, hogy régebben igavonó állatként is fontos szerepe volt a földművelési tevékenységek során, hiszen nagyon erős testfelépítéssel rendelkezik. A mezőgazdasági gépek elterjedésével ez a jelentősége mára háttérbe szorult, de a marhahús és a tej azóta is az élelmiszeripar alapvető elemei.

szarvasmarha-karamban

Forrás: Canva / Grafika: Mazuri

A szarvasmarha fajtái

Talán nem is gondolnánk a szarvasmarháról, mennyi fajtája található meg szerte a világon. Vannak kifejezetten a húsukért, a tejtermelő képességükért és munkabíró adottságaikért tartott marhák is. A legismertebb marhafajták közé tartozik az angus, a hereford és a holstein.

Az adott területek éghajlati jellemzői is befolyásolják egy-egy típus tulajdonságainak kialakulását. A szarvasmarha szőrzetének színe általában fekete vagy sötétbarna, de fajtánként eltérő lehet. A holstein tehenek mintázata egyedenként változik: nincs két teljesen egyforma belőlük!

szarvasmarha-szinei

Forrás: Canva / Grafika: MazuriA szarvasmarhák számokban

A tehenek átlagos testsúlya 500 és 800, a bikáké 1000 és 1200 kg között mozog. Élettartamuk átlagosan 7 év, de ez a szám a világ különböző részein és fajtánként eltérő lehet, és az is befolyásolhatja, milyen célból tartják az állatot. A szarvasmarhák körülbelül napi 8 órát töltenek táplálkozással és emésztéssel. Kérődző állatok, tehát a megrágott táplálékot visszaöklendezik és újra megrágják, így tudják megemészteni összetett gyomruk segítségével. Ennek a folyamatnak a során jelentős mennyiségű metángázt bocsátanak a levegőbe, ami nagy mértékben hozzájárul a globális felmelegedéshez.

A kérődzés miatt a nyáltermelés is jelentős mértékű a szarvasmarhák esetében. Ezért nem meglepő, hogy a melegebb napokon akár 180 liter vizet is elfogyaszthatnak. Megfelelő körülmények mellett, a magas tejtermelő képességű tehenek – fajtájuktól függően – átlagosan napi 10-20 liter tejet tudnak adni.

 

Előző «
Következő »