A különböző állatok, mint például tengerimalacok bevonásával végzett terápia jelentősen javítja az agyi sérülést szenvedett betegek rehabilitációját – derítette ki egy svájci kutatás.
Világszerte évente körülbelül 50-60 millió ember szenved agysérülést, amely kialakulhatott valamilyen trauma vagy például stroke következményeként. Az érintett agyi területek károsodása különféle fogyatékosságokhoz vezethet, mint a mozgásproblémák vagy beszédzavarok, valamint szociális képességek, például az empátia és az érzelemkifejezés romlása.
Miért pont a tengerimalacok?
A szociális készségek javítása érdekében egyre több helyen alkalmazzák az állatasszisztált terápiát (AAT) az agysérülést szenvedett páciensek rehabilitációjában. Azonban eddig nem végeztek specifikus tanulmányokat ezek hatékonyságáról ezen a területen. A Bázeli Egyetem kutatói, dr. Karin Hediger pszichoterapeuta vezetésével, nemrégiben egy érdekes kísérletet folytattak a témában és az eredmények ígéretesek.
A kutatás során 19 beteg viselkedését figyelték meg és elemezték. A résztvevők hat hét alatt 12 alkalommal vettek részt állatasszisztált és hagyományos terápiás foglalkozásokon a REHAB Basel klinikán. Az AAT során a betegek a terapeutájuk segítségével választhatták ki az állatokat, így lovat, szamarat, bárányt, kecskét, törpemalacot, macskát, csirkét, nyulat és tengerimalacot is kérhettek. A tengerimalacok népszerű választásnak bizonyultak.
A kétféle terápia során, az összehasonlíthatóság érdekében hasonló feladatokat végeztek. Például ha az egyik alkalommal tengerimalacot kellett etetniük zöldségekkel, akkor a hagyományos terápia során zöldséget szeleteltek, de azt nem adták oda állatnak. A feladatok között szerepelt, hogy egy törpemalacot kellett vezetniük, míg egy másik alkalommal egy labdát kellett hordozniuk. A malac ketrec takarítása helyett alternatívaként bútort kellett takarítaniuk.
A kutatók videóra vették az összes terápiás alkalmat, hogy kiértékelhessék a páciensek viselkedését. A betegek minden foglalkozás után kérdőívet töltöttek ki, amely a hangulatukra és a terápiával kapcsolatos motivációjukra vonatkozott. Az AAT során szignifikánsan javult a betegek verbális kommunikációja, miközben a reakcióik ritkábbá váltak. Pozitív érzelmeik hosszabb ideig tartottak és gyakrabban vették fel a szemkontaktust terapeutájukkal. A kérdőívek szerint a terápiák után a betegek motiváltabbnak és elégedettebbnek érezték magukat.
„Az eredmények azt mutatják, hogy az állatasszisztált terápia pozitív hatással van az agysérülést szenvedett páciensek szociális viselkedésére” – mondta dr. Karin Hediger. „Az állatok gondoskodásra ösztönzik a betegeket, ami segíti őket abban, hogy aktívan részt vegyenek a terápiás tevékenységekben” – tette hozzá a kutató.
A tanulmány a Scientific Reports című tudományos folyóiratban jelent meg április 9-én.
Forrás: Scientific Reports