Egyre többen tartanak hobbiállatként tengerimalacot. Ez a selymes szőrű kisállat aranyos megjelenésével nagyon népszerű kedvenccé vált.
Cikkünkben adunk néhány tippet, hogyan gondozzuk a tengerimalacot: milyen gyakran fürdessük, hogyan takarítsuk ki megfelelően a lakóhelyét, mikor forduljunk vele állatorvoshoz?
A lakóhely tisztán tartása
Amennyiben kiválasztottuk tengerimalacunk számára az ideális lakóhelyet, következő lépésként a megfelelő almot kell megtalálnunk. Könnyen elveszhetünk a választékban, a faforgácstól a fürdőszobaszőnyegen át a szalmáig széles a skála. Ki kell tapasztalnunk, mi válik be legjobban a tengerimalacnak és nekünk, akár kombinálhatjuk is a többféle almot.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy a legtöbb alomnak való alapanyag megfelelő, ha rendszeresen cseréljük kis kedvencünk alatt. Így megelőzhetjük a kellemetlen szagokat és a kórokozók megjelenését. Az alom cseréjének gyakorisága a tengerimalacok számának és a ketrec méretének függvénye, de az alom nedvszívó képessége is befolyásolja.
Nagyon fontos, hogy a takarításhoz soha ne használjunk vegyszereket! A legjobb, ha ecetes vizet alkalmazunk, amit forró vízzel öblítünk le. A takarítás után hagyjuk kiszáradni a ketrec alját, hogy a friss alom jól felszívja a nedvességet.
Szükséges fürdetni a tengerimalacot?
A tengerimalacok rendkívül tiszta állatok. Maximum fél évente egyszer indokolt őket fürdetni, mert a gyakori fürdetés lemosná a bőrükön lévő faggyúréteget, ami egészségügyi problémákat okozhat. A nyári hőségben egy-egy rövid mártózás viszont neki is jóleshet.
Egészségügyi problémák jelei és kezelésük
A tengerimalacok evolúciós okokból elrejtik a betegség jeleit, ezért nehéz rajtuk észrevenni, ha egészségügyi problémájuk van. Ha azt tapasztaljuk, hogy kis kedvencünk bágyadtabb a szokásosnál vagy kevesebbet eszik, azonnal forduljunk állatorvoshoz! Érdemes hetente egyszer megmérni a tengerimalacunkat, hogy időben észrevegyük, ha csökken a testsúlya.
Szem, fülek, és orr
Amennyiben a tengerimalacink szemén csipásodást észlelünk, valószínűleg valamilyen megfázásos betegség az ok. Kamilla helyett körömvirág-tea főzetével tisztítsuk. Amennyiben a jelenség nem múlik el néhány nap alatt, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz!
A tengerimalacok orra alapvetően száraz és tiszta, ezért, ha azt tapasztaljuk, hogy váladék ürül belőle, orvosi segítségre van szüksége kis kedvencünknek! A megfelelő kezelésig langyos vízbe mártott vattával óvatosan eltávolíthatjuk a szennyeződéseket. A tengerimalacunk füleit szintén ezzel az eljárással tisztíthatjuk, hogy elkerüljük a paraziták megjelenését vagy gyulladás kialakulását.
Fogak és karmok
A túlzottan megnövekedett fogak komoly problémákat okozhatnak, akárcsak a nyulak esetében. A tengerimalacok karmainak rendszeres vágásáról is gondoskodnunk kell, mert a ketrecben tartott kisállatok esetében a természetes kopás nem valósul meg. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy magunk is meg tudjuk oldani a körömvágást, kérjük állatorvos vagy kisállat-kozmetikus segítségét! Így elkerülhetjük annak a veszélyét, hogy egy ügyetlen mozdulattal fájdalmat okozunk kis kedvencünknek.
A tengerimalac gondozása összességében egyáltalán nem bonyolult, ha odafigyelünk kisállatunkra, és időben gondoskodunk a felmerülő problémák megoldásáról!