Az adó 1% életet menthet
Lassan végérvényesen beköszönt a tavasz és ezzel a macskák párzási időszaka is. Ez minden évben a kóbor állatok számának drasztikus növekedését hozza magával. A problémát súlyosbítja, hogy a tapasztalatok szerint az utcákon élő macskák háromnegyede nőstény, ami tovább fokozza szaporodási mutatót. Az egyetlen humánus és hatékony megoldás az ivartalanítás.
A magyarországi kóbormacska-állomány közel 3 millióra tehető, és ez a szám folyamatosan emelkedik. Az utcán élő kolóniák gyakran éheznek, betegségekben szenvednek. A kóbor macskák 70-80 százaléka visszavadultan él, ők –különösen, ha korábban nem volt kapcsolatuk emberrel -egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen szocializálhatók. Európa számos országában már jól bevált megoldás erre a kolóniák ivartalanítása és a macskák visszahelyezése a befogási területre, de már ivartalanul, folyamatos monitorozás és gondoskodás mellett.

Az ivartalanítás az egyetlen megoldás. Forrás: Maved
A
Magyar Macskavédő Alapítvány nevéhez köthető elsősorban Magyarországon az úgynevezett Trap-Neuter-Return(TNR)azaz BIV (Befogás-Ivartalanítás-Visszahelyezés)módszer, amely világszerte bizonyítottan hatékonyan működik.
„Az elhagyatott gyártelepeken, romos épületekben, rossz körülmények között élő cicákat önkénteseink segítségével befogjuk, szerződött állatorvosaink speciális műtéti technológiával ivartalanítják őket, majd a lábadozás után visszahelyezzük őket a megszokott környezetükbe, ahol már nem tudnak tovább szaporodni. Az ivartalanított macskákat füljelzéssel látjuk el, ami egy nemzetközijelölés arra, hogy a cica már átesett a beavatkozáson. A közösséget tovább gondozzuk, etetjük, ha valamelyik cica megbetegszik, megsérül, kiemeljük és ellátjuk, akit tudunk örökbeadunk”–magyarázta a rendszer működését Trebbi Daniela, a Magyar Macskavédő Alapítvány elnöke.
A gazdis macskáknál sem maradhat el az ivartalanítás
Egy nőstény macska évente akártíz utódot hoz világra. A TNR rendszer célja, hogy ritkítsa azt az állományt, amely az utcán tengeti az életét, betegségekkel, szenvedéssel. Az ivartalanítás azonban nemcsak a gazdátlan állatok túlszaporodásának megelőzése miatt fontos, hanem a családban élő állatok egészsége és jólléte szempontjából is.
„Az ivartalanításnak köszönhetően a gazdis macskáknál is csökken a daganatos betegségek kockázata, az olyan párzással és a verekedéssel terjedő halálos betegségek megjelenése, mint a FELV és a FIV pedig az ivartalanítás révén gyakorlatilag nullára csökkenthető. Egy ivartalanított macska nem verekszik, nem fertőződik, és évekkel tovább élhet”–hangsúlyozta Stefano Trebbi, a MAVED alapítója.

A kóbor kolóniák felszámolására az ivartalanítás az egyetlen megoldás. Forrás: Maved
Az alapítvány vezetője szerint a macskatartás egyik alapköve az ivartalanítás.
„Egy gazdinak kutya kötelessége, hogy ezt a költséget –amely nőstények esetében 20-30 ezer forint –egyszer bevállalja. Ez a legkisebb kiadás egy macska életében, de az egyik legfontosabb. Fél éves kortól, az ivarérettség elérésétől minden macska ivartalanítható”–tette hozzá.
Az alapítvány országszerte dolgozik azon, hogy minél több cicának segítsen, és minden tudást, anyagi támogatást biztosít azok számára, akik tenni szeretnének a kóbor kolóniákért. Az önkéntesek képzést kapnak, és a legközelebbi szerződött állatorvos végzi el az ivartalanítást, amelynek költségét az alapítvány fedezi.
„A segítségkérések ugyanakkor mindig meghaladják a rendelkezésre álló kapacitásokat és anyagi lehetőségeket. A rendszer fenntartása az adó 1%-ából lehetséges, amely az egyik legnagyobb bevételi forrásunk. Emellett azoknak is segíteni tudunk, akik cicát szeretnének örökbefogadni” – tette hozzá.
Előremutató példák már vannak Európában
Stefano Trebbi emlékeztetett arra is, hogy a magyarországi állatvédelmi törvény nem nevesíti a macskát. Így a szervezet célja az is, hogy a jogalkotás itthon is szabályozza a macskatartási alapelveket, külön megemlítve a macskakolóniák, a kóbor macskák létezését, illetve a helyzet kezelését.
„Szeretnénk az olaszországi példát meghonosítani, ahol egy kóbormacska-kolónia nem áthelyezhető, nem elzavarható, ezt tiltja az állatvédelmi törvény, és a helyi önkormányzat költségén, a hatósági állatorvosnál ivartalaníthatók ezek az állatok.”
Az alapítvány fontosnak tartja, hogy megismertesse a kulturált és felelős macskatartás elveit a társadalom minden szintjén, felhívja a figyelmet a lakosság lehető legszélesebb körében az elszaporodott házimacska állományra és az ivartalanítás fontosságára. Érzékennyé tegye a társadalmat a macskafaj, mint értelmes, érzésekkel bíró, szenvedésre képes élőlény iránt, erkölcsi felelősséget ébresszen a macskák és minden élőlény iránt, illetve ezekre az elvekre tanítsa és nevelje a jövő nemzedéket.